Rady na cestu

INFORMUJTE SE:

Před návštěvou cizí země, hlavně zemí mimo EU doporučujeme informovat se o dané zemi co se týče zákonů, způsobu života, tradic, odívání a náboženství. Pomůže Vám to lépe pochopit způsob života až budete v dané destinaci. V turistických oblastech jsou zvyklí na turistický ruch a tím pádem se na rozdíly až tolik nepřihlíží. Výjimkou jsou mešity, kláštery a posvátná místa, kde většinou požadují mít zahalená ramena a kolena a to i ve státech EU.

VÍZOVÁ POVINNOST:

Do zemí Shengenského prostoru je možno cestovat na občanský průkaz. Pro ostatní destinace je vždy stanovena odlišná minimální plastnost cestovního pasu (obvykle vyjádřená v měsících po návratu z destinace). U většiny destinací se jedná o minimální platnost (6) měsíců po plánovaném návratu z destinace,případně šest (6) měsíců po skončení platnosti víza. Bližší informace jsou k nalezení na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz, resp. Zastupitelských úřadů jednotlivých zemí.

Také upozorňujeme, že od roku 2012 musí mít všechny děti bez rozdílu věku vlastní cestovní doklad.

POJIŠTĚNÍ:

Dopořučujeme se připojistit kdykoliv cestujete za hranice ČR. Vyhnete se tím spoustě problémů v případě, že nastanou neočekavatelné události ohledně Vašeho zdraví. Léčba v zahraničí je velice nákladná. Dále se můžete připojistit odcizení zavazadel či jiných věcí, na poškození czí věci či jiné...tyto připojištění jsou však na uvážení každého jednotlivce. Cestovní pojištění si můžete sjednat spolu s rezervací zájezdu, nebo individuálně na jakékoliv pojišťovně, nebo online na internetu.

ZAVAZADLA:

Obecně platí, že jak pro leteckou tak pro autobusovou dopravu by nemělo být více než 1 příruční ( max. 5 kg) a 1 zavazadlo do úložného prostoru (max.15 kg).

Při autobusové dopravě je většinou tolerance nějakého kila navíc , pro leteckou dopravu však platí určitá pravidla. Zvazadla do letadla podléhají bezpečnostní kontrole.

Zavazadlo příruční: Povolený limit je 1. kus, většina letišť akceptuje jedno příruční zavazadlo a dámskou kabelku(je třeba brát na vědomí, že na některém letišti může být akceptovaný pouze jeden kus, tudíž pokud máte ještě kabelku jako druhé příruční zavazadlo nechat si na ni raději místo v příručním zavazadle).Příruční zavazadlo nesmí obsahovat nůžky, nože, zbraně, žiletky, pinzetu, injekční stříkačky, různé druhy chemikálií a hořlavin a tekutiny s obsahem nad 100 ml ( výjimkou jsou nezbytné tekutiny pro kojence, léky a injekční stříkačky nezbytně nutné po dobu letu – je potřeba však mít lékařské potvrzení).Příruční zavazadlo má většinou limit 5 kg.

Zavazadlo k odbavení : Má většinou limit 15 kg. Některé letecké společnosti zavazadla převažují a účtují si poplatky za nadbytečná kila.